12 kwietnia 2014
Kosmetycznie na papierze
Witajcie. Dziś postanowiłam napisać Wam o moich książkach kosmetycznych, które zazwyczaj nazywam "literaturą branżową". W sumie to ze zrobieniem tego posta zbieram się już jakieś dwa tygodnie, stworzenie go byłoby prostsze, gdyby nie fakt, że do tej pory te książki miałam w kilku różnych miejscach i trochę zajęło zanim zdążyłam je znów zebrać razem.
Generalnie uwielbiam wszelkie ambitne (i trochę mniej ambitne:P) książki z tego zakresu. Mam kilka ulubionych księgarń internetowych, które często odwiedzam w poszukiwaniu jakiś nowości. Nie powinno dziwić, że w kalendarzyku wciąż noszę książkową wishlistę. Przez te kilka lat trochę mi się ich nazbierało, może i Was coś z tego posta zainteresuje. ;)
Zbiór przedstawia się następująco...
A teraz dokładniej.
"Dermatologia dla kosmetologów"
Jest to obszerne vademecum, w którym znajdziemy szeroko opisane choroby, łącznie z ich różnicowaniem i metodami leczenia w akompaniamencie wyraźnych, kolorowych ilustracji. Ponadto jest też rozdział o lekach przepisywanych przez dermatologów, starzeniu skóry, operacjach plastycznych, a także szeroko opisane zabiegi z użyciem fal radiowych, peelingów chemicznych i tym podobnych, znanych kosmetyczkom. Jestem z tej książki zadowolona, zdecydowanie jest to pozycja dla wymagających. Koszt ok. 130zł.
"Akademia makijażu"
Trafiła w moje ręce, ponieważ rok temu była dostępna jako dodatek do magazynu "MAKE UP Trendy". Jest dobra dla osób stawiających pierwsze kroki w malowaniu. Mamy tam opisane dokładnie wszystkie narzędzia i kosmetyki, które będą nam potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody, z podziałem na poziomy zaawansowania. A w drugiej części są ukazane makijażowe metamorfozy bohaterek w różnym wieku, ze szczegółowym opisem krok po kroku jak dany makijaż wykonano. Plus na końcu znajdują się szablony twarzy do malowania, dla tych, którzy chcieliby poćwiczyć na papierze. Koszt ok. 30zł (detalicznie).
"Kosmetologia i farmakologia skóry"
Książka legenda w internecie jeszcze kilka lat temu, gdy zaczynałam moją przygodę z kosmetyką na poważnie. Kolejne vademecum, tym razem dość okrojone. Poczytamy w niej o podstawach budowy skóry, przydatków, opisy najczęstszych chorób skóry, trochę o ziołach, ochronie przeciw UV, ustawodawstwie, formach galenowych kosmetyków, ich przykładowe receptury i tym podobne. Jest kilka fajnych rozdziałów, jednakże gdybym miała ją jeszcze raz kupić to zastanowiłabym się.
Koszt ok. 150zł.
"Chemia w kosmetyce i kosmetologii"
Fajne jest to, że jest w niej opisane wszystko od A do Z. Od chemii nieorganicznej, po organiczną, przedstawiono formy galenowe, składniki podstawowych kosmetyków zarówno pielęgnacyjnych jak i kolorowych oraz trochę podstaw perfumerii. Nie jest o jednak typowy słownik INCI, poszczególne składniki są porozrzucane po całej książce w odnośnikach do omawianego działu.
Koszt ok. 100zł.
"Starzenie skóry"
Jest to moja nowość i ciągle ją czytam między przerwami na naukę do egzaminów, a życiem osobistym i jego priorytetami. Obiecuję, że jak tylko skończę to umieszczę obszerniejszą recenzję. Na razie jestem nią zafascynowana, mimo, że na początku byłam sceptycznie nastawiona.
Koszt ok. 90zł.
"Pokonać ból naturalnymi metodami"
Ta książka nie znalazła się tutaj przypadkiem, bowiem znajdziecie w niej dużo o naturalnych sposobach leczenia m.in. ziołolecznictwo i inne ogólnie dostępne i ciekawe sposoby. Warto przeczytać, chociażby z ciekawości. Koszt ok. 10zł.
"Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej"
Kupiłam ją przy okazji zamówienia książki o chemii. A z tego działu nie miałam wtedy jeszcze nic. Bardzo pomaga mi zrozumieć zagadnienia opisywane dość zawile w notatkach z fizykoterapii. Znajdziecie w niej również budowę skóry, podstawy fizykoterapii, opisane różne rodzaje masaży. Ogólnie polecam.
Koszt ok. 60zł.
"Wstęp do kosmetyki"
Nic innego jak zebranie w jednej książce esencji przedmiotów w policealnym studium kosmetycznym. Znajdziecie w niej całe nowe BHP, podstawy żywienia, trochę o pracowni chemii kosmetycznej, podstawy przedsiębiorczości, psychologiczne aspekty zawodu, krótko o anatomii oraz opisy wraz ze zdjęciami do chorób skóry, które są wymagane na dermatologii.
Koszt ok. 50zł.
"Twarz, szyja, dekolt"
Ta książka jeździ ze mną praktycznie co tydzień do szkoły. Moim zdaniem nie ma lepszej na rynku, jeśli chodzi o zawarte informacje i ukierunkowanie do TUK pierwszej specjalizacji. Znajdziecie w niej szeroko opisaną kosmetykę pielęgnacyjną z mnóstwem składników aktywnych uporządkowanych do danych cer, procedury zabiegów, ziołolecznictwo, aparatury w części pierwszej. W drugiej kosmetykę upiększającą z dokładnym przebiegiem henny (nigdzie dotąd nie widziałam tak dokładnego opisu jej wraz z tyloma zdjęciami!), podstawy makijażu oraz analizę kolorystyczną. A w części trzeciej fizykoterapia (troszkę okrojona), ale bywa przydatna.
Koszt ok. 50zł.
"Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego technik usług kosmetycznych"
Nic innego jak kilka arkuszy testów i zadań praktycznych pisemnych. Książka wydana jeszcze na zasadach starego egzaminu, ale spokojnie można z nią się uczyć też do nowego.
Koszt ok. 25zł.
"Kosmetyka stosowana"
Moja pierwsza książka kosmetyczna w zbiorze. Również przygotowuje do TUK. Mimo, że jest to starsza wersja, która doczekała się kilku uaktualnień, nie warto wydawać tych ok. 200zł na całą serię nowych książek WSiP podpisanych pod nowy egzamin. No może poza "Podstawami Anatomiczno-Dermatologicznymi", ale i tu można by się zastanowić... Jednakże reszta książek nowej serii to nic innego jak podzielenie starej, + te same ilustracje powiększone do połowy, czy nawet całej strony i niewiele więcej nowych. Tak jak niewiele więcej nowych informacji oraz nieco rozszerzona wiedza o makijażu.
Koszt ok. 60zł.
"Dermatologia dla stylistów paznokci"
Fajna publikacja poświęcona schorzeniom dłoni i stóp, jak i aspektem alergii różnych produktów do przedłużania i zdobienia paznokci. Dowiecie się z niej też jak starzeją się dłonie oraz jak dochodzi do różnych zakażeń w gabinecie, no i kiedy odmówić wykonania usługi. Została napisana przez trzech lekarzy dermatologów. Jeśli zaczynacie przygodę z kosmetyką od stylizacji paznokci to polecam jak najbardziej,
Koszt ok. 30zł.
"Malujemy i zdobimy paznokcie"
Na początku mojej przygody z paznokciami dostałam ją w prezencie. Informacje trochę już nieaktualne, ale niektóre stosowane są do dziś. Fajna książka dla osób spoza branży. ;)
To wszystko, macie któreś z nich? Co o nich sądzicie?
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Musiałaś to pisać? :(
OdpowiedzUsuńOgromnie mnie interesuje "dermatologia dla kosmetologów", "Kosmetologia i farmakologia skóry" i "Chemia w kosmetyce i kosmetologii". Ale drogawe te książki i nie wiem, czy mogę sobie pozwolić na tak nagły wydatek kilku stów :( A nie sądzę, żebym gdzieś w bibliotece znalazła takie cuda :(
'kosmetologia i farmakologia...' jest przereklamowana, polecam raczej 'kosmetologie pielegnacyjna i lekarska' M. Noszczyk - kosztuje pol ceny pierwszej, ale jakosciowo jest lepsza :p do najtanszych nie naleza, dlatego ja co kilka miesiecy sie skusze na jedna, czy dwie i wtedy ze spokojem mozna czytac. Jak kupisz wszystkie od razu to sie odechciewa tych mniej ciekawych i w ogole. W mojej szkole jest bardzo dobrze wyposazona biblioteka, praktycznie wszystkie te tytuly tam figuruja.
Usuńna tej różowej książce z testami ćwiczyłam przed swoim egzaminem :)
OdpowiedzUsuńczyli sie przydala :)
UsuńCzęść z nich mam, kusi mnie jeszcze chemia, której jak dotąd nie kupiłam. Do nauki do egzaminu najbardziej przyda się 'Twarz, szyja, dekolt'. W mojej biblioteczce jest jeszcze 'Kosmetologia podstawy', bardzo fajna, dobrze napisana i przystępna pozycja, zawiera cześć informacji z 'Kosmetyki stosowanej' jednak jest poszerzona o informacje, których tam brakuje. Polecam :)
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć, dzięki za opinię:)
UsuńMuszę od Ciebie kiedyś je pożyczyć ;)
OdpowiedzUsuńno spoko Darius, my juz prawie jak wspolnota :D
UsuńPorządne zbiory, pozazdrościć kolekcji :] Kilka mnie zainteresowało, będę je miała na uwadze ;)
OdpowiedzUsuńa dziekuje:)
UsuńŁadna kolekcja ;) Niestety jedyne książki jakie czytam to kryminały, horrory bądź thrillery ;)
OdpowiedzUsuńja preferuje powiesci obyczajowe i kryminaly, czasem siegam tez po thrillery, rzadziej horrory chociaz z tych lubie ksiazki Mastertoona:)
UsuńZ całego zestawu miałam tylko Akademię makijażu, ale nie licząc kilku fajnych propozycji make up'ów, jest dla mnie zbędna ;)
OdpowiedzUsuńChętnie przeczytałabym kilka z nich :)
OdpowiedzUsuń