26 stycznia 2013

Sprawdź Się cz.1 - odpowiedzi

Dziś wyniki do pierwszej części Sprawdź Się.DERMOKOSMETYKI - nazwa powstała z połączenia dwóch pojęć: kosmetyków i farmaceutyków. Do dermokosmetyków najczęściej zaliczamy kremy przeciw starzeniu i kremy nawilżające. Dermokosmetyki to produkty zawierające aktywne biologicznie substancje, które mają mieć działanie podobne do tych jakie mają leki.

EKSFOLIACJA - złuszczanie martwych komórek  naskórka, np. przy użyciu peelingu.

SEBUM - substancja wydzielana przez gruczoły łojowe znajdujące się na skórze. Ma działanie natłuszczające, utrudnia penetrację bakterii oraz wywiera słabe działanie bakterio- i grzybostatyczne.

STRATUM CORNEUM - warstwa rogowa naskórka będąca najbardziej na zewnątrz.

ANTYOKSYDANTY - przeciwutleniacze, antyutleniacze to substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, których jak sama nazwa wskazuje głównym zadaniem jest przeciwdziałanie ‘utleniaczom’. Zapobiegają uszkodzeniom skóry i opóźniają procesy jej starzenia.

EPILACJA - jedna z metod usuwania zbędnego owłosienia, w której włoski zostają wyrwane wraz z cebulkami.

DZIAŁANIE NORMALIZUJĄCE - działanie mające na celu zmniejszenie ilości wydzielanego przez skórę sebum. Tego typu kosmetyki stosuje się przy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej.

DZIAŁANIE OKLUZYJNE - działanie mające na celu stworzenie okluzji, czyli cienkiej warstwy filmu na skórze. Zazwyczaj stosuje się ją w przypadku cer suchych, wrażliwych, naczyniowych.

TELEANGIEKTAZJE- widoczne rozszerzone naczynka krwionośne.

ELEKTROKOAGULACJA - polega na ścięciu białka tkanek poprzez termiczne jego uszkodzenie.
Wskazaniami do elektrokoagulacji są np.: brodawki wirusowe czyli kurzajki, płaskie, brodawki łojotokowe, prosaki, torbiele łojowe czyli kaszaki, rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i nogach, naczyniaki gwiaździste, włókniaki, usuwanie zbędnego owłosienia wymagających usunięcia.

 Ile pojęć rozumieliście?:)

3 komentarze:

  1. No może nie jest ze mną tak źle jeśli znam znaczenie 4 pojęć hehe ciekawy blog, obserwuję i zapraszam w wolnym czasie do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. zapraszam do zabawy tag; Versatile Blogger Award ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.
Na pytania odpowiadam pod postami.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...